Gegužės 28-ąją dieną startavo Vilniaus savivaldybės remiamas 20-asis Pilaitės poezijos pavasaris „Keliai, takeliai į aukštumas, į tolumas“, skirtas kino menininko, poeto ir publicisto Jono MEKO 100-osioms gimimo metinėms. Dėl ypatingai nepalankių oro sąlygų, – dažnai pliaupiant liūtims, – teko persikelti nuo pirtelės po klevu, esančios prie Vandens malūno, į Vėjo malūną už keleto žingsnių Senosios Pilaitės dvarvietėje. Dalia Tarailienė, Pilaitės poezijos pavasarių nuo 2006 metų nepakeičiama vedėja, priminė, kokias įsimintinas datas šiemet pažymi Lietuva ir šventės atidarymo žodžiui pakvietė poezijos pavasarių Pilaitėje iniciatorę Vo „Pilaitės bendruomenė“ pirmininkę Janiną Gadliauskienę. Ji pasveikino su tokiu jubiliejiniu pavasariu ir priminė: Vo „Pilaitės bendruomenė“ čia gyvuoja jau 20 metų. Renginio vedėja pakvietė 58-ojo tarptautinio poezijos pavasario Paukštę nutūpti Senojoje Pilaitėje prie malūnų jau trečiąjį kartą. Ankstesnieji pavasariai vyko kiek tolėliau, miško laukymėje, prie svetingų miškininko Vytauto Dabriškos namų.
Jonas Mekas buvo ne tik didis poetas. Jis mėgo muziką, dažnai pats grodavo armonika, nesidrovėdavo Niujorke Manheteno krantinėje užtraukti lietuvišką dainą, tapo jaunimo ikona, tad pavasaris prasidėjo nuo jaunatviškų dainų. Pagal savo žodžius, dar besimokant Pilaitės gimnazijoje, vokalisto Dariaus Roberto Pranckevičiaus sukurtos dainos priedainyje kviesta „nepaleisti savo kelio“. Tai labai tinka Jono Meko asmenybei, kuris tvirtai laikėsi savo kelio, gebėjo tapti poetu iš didžiosios raidės ir sunkiomis istorijos kataklizmų sąlygomis. Dar pabėgėlių stovykloje sukurtos ir 1948 m. pasirodžiusios „Semeniškių idilės“ prilyginamos Donelaičio metams. Po šios jaunatviškai uždegančios dainos, pasirodė pilaitiškė bardė ir keramikė Vanda Sakalauskienė, kurios skulptūrėlių nuotraukomis gausiai iliustruotas pilaitiškasis poezijos pavasariui skirtas jau 17-asis leidinys. Jame ir pernai į amžinybę išėjusio pilaitiškio Algirdo Justino Vaserio poezija, kuria pasidalino gyvenimo draugė, mūza ir ženkli pagalbininkė jo kūrybai pasirodyti viešumoje, puiki lietuviško žodžio žinovė, pedagogė anglistė Adelė. Tylos minute prisimintas ir amžinybėn išėjęs praeito poezijos pavasario dalyvis, Pilaitės bendruomenės bičiulis, tąsyk perskaitęs ir savo eiles, ženklus kino režisierius ir operatorius, enciklopedistas žvėrynietis Vytautas Damaševičius.
Šiame renginyje buvo numatyta susieti tris poetus, kurie savo kūryba, ryžtu prisidėjo prie Lietuvos vardo garsinimo visame pasaulyje, kovojant už žmogaus teises ir geresnį gyvenimą, siekiant gimtosios šalies išlaisvinimo iš sovietinio rėžimo. Tarp tokių ir amžinybėn išėjęs karoliniškietis Gintautas Iešmantas, dažnas pilaitiškų poezijos pavasarių dalyvis ir jam skirtų leidinių bendraautorius, paskutinis politinis kalinys, sovietinio teismo nuteistas poetas ir žurnalistas. Jis be pogrindinio leidinio „Perspektyvos“ rengimo ir platinimo, taip pat dalinosi ir Romui Kalantai, kurio aukos už Laisvę 50-metis pažymimas šiais metais, skirtais posmais. Jau įrodyta: Romo Kalantos auka 1972 m. gegužės 14 d. iš dalies buvo susijusi jam susidomėjus kilusia roko, pasisakant prieš karus ir kovojant už žmogaus laisves, muzikos banga. Jonas Mekas taip pat turėjo artimų ryšių su bytnikų („sudužėlių kartos“) judėjimu, kurio idėjas perėmė hipiai, pasaulyje siejami su legendinės „Bitlų“ („The Beatles“) grupės nariais ir kitais tokios muzikos pasekėjais ir puoselėtojais. Šios grupės atstovai buvo artimi jo bičiuliai ir bendraminčiai. Ta proga buvo galima pasiklausyti poetės, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narės, salininkietės Birutės Kanevičienės Jonui Mekui ir Romui Kalantai skirtų eilių. Ona Kulbokienė – Tarptautinės literatų, rašytojų ir menininkų gildijos „Vingis“ vadovė – Jono Meko ir savo eiles deklamavo. Paskaityti savo kūrybos buvo pakviesta 13 knygų ir daugelio dainų pagal josios posmus autorė, Lietuvos kūrybinės raiškos asociacijos „Menų sodas“ prezidentė Danutė Katkauskaitė-Ruseckaja. Poetinį žodį tarė VGTU profesorius Vytis Valatka. Džiugino pačio garbiausio amžiaus pilaitiškės bardės Irenos Maculevič kūrybingumas. Jos giesmes atliko sūnus Česlovas. Eiles skaitė pilaitiškė Lida Tamulevičienė. Nemažą pluoštą savo gilių posmų ir šį kartą almanachui patikėjo pilaitiškis žurnalistas, rašytojas ir poetas Mindaugas Peleckis. Ir šį pavasarį savo lyriką deklamavo garbaus amžiaus senjoras iš Pilaitės Vytauto Juozapaitis. Renginio metus jis savo eiles rankraštyje, – tarti kritikos žodį –, perdavė pilaitiško almanacho sudarytojams. Viršuliškietė, neseniai gyvenusi Pilaitėje, lituanistė, menotyrininkė Ona Gaidamavičiūtė paskaitė savąsias miniatiūras. Jos piešinys papuošė almanachą. Pilaitiškame poezijos pavasaryje ir jam skirtame leidinyje debiutavo gimnazistė iš Antakalnio Enrieta Cicėnaitė su eilėmis, o su pamąstymais – pilaitiškis vokalistas Darius Robertas Pranckevičius. Menotyrininkas ir fotografas Darius Jurevičius pirmą kartą almanachui perdavė gyvenimiškas įžvalgas.
Koncertavo ir jaunimo vokalo grupė iš Naujininkų „Morės akys“. Pilaitės bičiulių folklorinio ansamblio iš Buivydiškių „Verdenė“ (vadovė Rasa Kauzonaitė) pasirodymo repertuare dvi ukrainietiškos ir viena linksma lietuviška dainos. Ukrainietiškai maldą-himną giedojo ir Dalia Tarailienė.
Kiek liūdnoka: paskelbus Pilaitės gimnazistams apie galimybę dalyvauti konkurse „Pilaitė per Jono Meko objektyvą“ pateikiant, kad ir mobiliuoju iki 3 minučių filmuką ir sulaukti dovanos, entuziastų neatsirado. Buvo prisimintas pilaitiškis Vytautas Pelakauskas, ne vieno poezijos pavasariui skirto almanacho bendraautorius, kuris studentaudamas kūrė Vilniaus universitete vykstančioms Chemikų dienoms avangardistinius filmus ir dabar dažnai kamera fiksuoja Pilaitės įvykius ar renginius. Jam ir buvo įteikta dovana – atmintinukas, į kurį perkeltų tokią įamžintą medžiagą ir ją perduotų saugojimui į Vo „Pilaitės bendruomenė“ archyvą. Beje, jis, kaip Jonas Mekas, beveik niekada nesiskiria su paprasta filmavimo kamera ir be jokio išankstinio pasirengimo stengiasi užfiksuoti viską, kas aplinkui vyksta. Pasitaikydavo, – Jonas Mekas kartais ir po 30 metų prisimindavo į archyvą atidėtą vieną kitą juostose užfiksuotą įvykį, bičiulį ar visą jų ratelį, susirasdavo ir išleisdavo tokius vaizdus į gyvenimą.
Prie Pilaitės vėjo malūno, populiarėjančio edukacijos projektais, ir greta mūsų krašto istorijon nueinančių žemdirbystės reliktų muziejaus po atviru dangumi, jau nelyjant ir akinančiai šviečiant saulei, spėję neišsibėgioti ir bendrai nuotraukai nusifotografuoti šio poezijos pavasario Pilaitėje aktyvūs ir pasyvūs dalyviai sugrįžo atgalios prie arbatos pabendrauti ir virto maloniai ūžiančiu bičiulišku aviliu.
Pilaitės 20-ojo Pilaitės poezijos pavasario „Keliai, takeliai į aukštumas, į tolumas“ 17-asis almanachas su pilaitiškių ir jų bičiulių poetine kūryba, miniatiūromis, gyvenimiškomis įžvalgomis, išsamia pratarme apie Jono Meko kūrybą ir jo gyvenimo vingius kompaktinio disko pavidalu perduoti amžinam saugojimui į Nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką. Jais apdovanoti jo bendraautoriai ir aktyvūs renginio dalyviai.
Šis elektroninis leidinys, patekęs į šios bibliotekos saugomų tekstų archyvą, taip pat prieinamas ir mūsų tinklaraštyje pdf formatu:
Poezijos pavasaris 2022
Visas renginio įrašas:
1 dalis: https://youtu.be/y4yH_tX628g
2 dalis: https://youtu.be/I0Cc9W4ACec
2a dalis:https://youtu.be/sEEtDEjjMdg
3 dalis: https://youtu.be/WrLTti68VPU
4 dalis: https://youtu.be/uXA6PO-5l9s
5 dalis: https://youtu.be/KOML913Q6jQ
6 dalis: https://youtu.be/GDcBVsTPRmk